Založ si blog

Výsledok volieb a falošné víťazstvo?

Stačilo tak málo, stačilo mať za menom SaS, PS a Team Bratislava a nebolo potrebné vytiahnuť ani ,,päty z domu“ a úspech bol zaručený.
Aj takto vyzerajú výsledky komunálnych volieb v Petržalke. Pri volebnej účasti Petržalčanov, ktorá predstavovala 32,23% je zrejmé, že voliči volebnej koalície Sas, PS a Team Bratislava sa dokázali naplno zmobilizovať. Na druhej strane sú ľudia, ktorí sú buď otrávení samotnou politikou alebo považujú komunálne voľby za nepodstatné, tak ani voliť neprišli. Z ďalších faktorov, ktoré ovplyvnili účasť vo voľbách je aj to aký dátum sa konali. Na dušičky. Čo nie je len môj názor, ale potvrdzujú to aj predbežné vyjadrenia predstaviteľov Štatistického úradu.

Výsledok volieb v Petržalke do miestneho zastupiteľstva:
Miestne zastupiteľstvo v počte 35 poslancov bude zložené z 33 poslancov koalície SaS, PS a Team Bratislava, a zvyšne dva mandáty pripadli poslancovi NR SR pánovi Vetrákovi (Oľano) a pani Nicholson (Starostovia a nezávislí kandidáti). Zámerne som nespomenul výsledok volieb na pozíciu starostu, kde nebolo pochýb, že zvíťazí p. Hrčka, ako nebolo pochýb, že na druhý deň vyjde slnko, a to pri akejkoľvek volebnej účasti. Spomenutá koalícia teda vyhrala s prehľadom všetky volebné obvody v Petržalke, kde stačí len podotknúť, že pán Vetrák a pani Nicholson sa prekrúžkovali z posledných miest vo svojich obvodoch. Dovolím si tvrdiť, že sa tak stalo len preto, lebo koalícia okolo Valla v týchto dvoch obvodoch nepostavila plný počet kandidátov, ktorí mohli byť za obvod zvolení. V opačnom prípade by sme mali 35 poslancov zvolených iba z koalície SaS, PS a Team Bratislava.

Výsledok volieb v Petržalke do mestského zastupiteľstva:
Z najväčšej mestskej časti bolo možne zvoliť za poslanca desiatich kandidátov. Nie je to potrebné ani rozpisovať, výsledok je jasný. Do mestského zastupiteľstva sa na výnimku pána Hrčku, ako nezávislého kandidáta a starostu Petržalky prekrúžkovali 9, slovom deviati, kandidáti za koalíciu… áno, bingo, iba za koalíciu PS a Team Bratislava. V prípade ak by na poslanca mestského zastupiteľstva nekandidoval pán Hrčka, som presvedčený, že všetkých 10 poslancov by bolo za koalíciu PS a Team Bratislava. Aj prvý náhradník je práve z tejto koalície.

Výsledok volieb do VÚC:
Do zastupiteľstva VÚC bolo zvolených v rámci okresu Bratislava V. 9 kandidátov. Opäť, ak by pán Hrčka nekandidoval za poslanca, tak by všetky miesta poslancov za Petržalku obsadili z koalície PS a Team Bratislava. Takto ich majú ,,iba“ 8.
Nemá zmysel ďalej rozoberať jednotlivých poslancov, nakoľko až čas ukáže, ako si povedú v zastupiteľstvách, ako budú vyzerať návrhy, projekty a samotné hlasovania. K iným častiam Bratislavy a Bratislavského kraja sa nebudem rozpisovať, a to preto, lebo sám som bol kandidátom do všetkých zastupiteľstiev za Petržalku, a tej sa chcem v tomto článku aj ďalej venovať. Kandidoval som za stranu HLAS-SD a chcem sa poďakovať kolegom, ktorí spolu so mnou makali na kampani. Nebolo to jednoduché. Veľa krát som bol atakovaný za politickú príslušnosť , častokrát tie ataky boli aj od kandidátov zo samotnej koalície PS a Team Bratislava, ktoré nie vždy boli konštruktívne a najmä nie slušné (veď sú to predsa predstavitelia tolerancie a lásky), veľakrát vymazávali vlastné komentáre, ak dostali od mňa zdvorilú odpoveď (kedy si asi uvedomili, že to zrovná to ,,slušné“ nie je), nakoľko som sa nenechal vyprovokovať a prekvapil som ich mojou slušnosťou a toleranciou k ich názorom. Ale aj o tomto je politika, a áno, aj na komunálnej úrovni.

Teraz však budem kritický aj do vlastných radov, a verím, že mi to moji kolegovia z HLASU odpustia, lebo si myslím, že o tomto je demokracia a takto by sme sa mali správať v demokratickej strane. Lebo len kritika do vlastných radov je to správne nastavené zrkadlo, ktoré vie nasmerovať ďalší vývoj strany na lepšiu cestu. Veľa krát počúvam, že som príliš spravodlivý a naivný, keď si myslím, že dokážem niečo zmeniť, že citujem: ,, tí vlci ťa potrhajú ako nevinného baránka“.
Ja si to však nemyslím, pretože ak takéto uvažovanie prestane byť prioritou politika a vzdáme to, len kvôli tomu čo na to ,,tí vlci“, tak sme skončili ako spoločnosť už teraz.

Čo ma však prekvapuje je, že HLAS-SD sa vyhlásil za víťaza volieb. Ja nesúhlasím. Veď sme sa nedokázali presadiť v Hlavnom meste, kde do počtu hlasov bola miestami úspešnejšia aj koalícia Smer a SNS. V Ružinove ani podpredsedníčka preferenčne najsilnejšie strany na Slovensku nedostala mandát, čo je jasný signál, že niečo nie je v poriadku. Samozrejme ako som spomínal vyššie, aj termín a aj veľmi nízka účasť v tom zohrali nepopierateľne svoju úlohu. Ale nebolo to len o tom. V jednej z predposledných tlačových besied HLAS-u predseda strany odpovedal na otázku novinára, že koho by volil za Bratislavského župana (predsedu VÚC) odpovedal, že ak by bol Bratislavčan, tak Drobu. Týmto nám kandidátom v Bratislave zobral možné hlasy, ktoré dopomohli s vysokou pravdepodobnosťou kandidátom Smeru a SNS. Ďalšou ranou pre nás kandidátov za Petržalku bol tenista, ktorý žiadal o podporu, a ktorý ju nakoniec aj dostal, síce nepriamo ale dostal, a to prostredníctvom billboardov ,,Pelle volí Kližana“. Snáď si už po týchto krokoch niekto naozaj myslel, že budeme úspešní? Možno, ak by sa aj tieto veci nestali, aj tak by sme nakoniec úspešní neboli, a dokonca možno aj keby sme sa obliekli do dúhových vlajok, ale určite by sme získali viac hlasov a boli by sme aspoň spokojnejší s tým, čo sme urobili. Verím, že je to ponaučenie aj pre kompetentných v strane, a v budúcnosti budú počúvať aj svojich kolegov, ktorí žijú v obciach, v ktorých kandidujú, a budú na to aj adekvátne reflektovať. Ja vopred odmietam povolebnú spoluprácu v NR SR s SaS a PS, aj keď mi je jasné, že o tom nebudem rozhodovať (maximálne iba ako volič), považujem však za prirodzené vyjadriť svoj pohľad a názor na veci, ktoré sa udiali, a s ktorými nesúhlasím.

Takže nie, nie sme víťazi, ale porazení.

,,Demokrati“ nechcú odísť!

20.12.2022

Pádom Matovičovej, teda pardon Hegerovej vlády si bezpochýb mnohí Slováci vydýchli. Teraz sa však môžeme znova nadýchnuť a veriť, že po predčasných voľbách (ak teda vôbec nejaké budú) už horšia vláda prísť nemôže. Na politickej scéne sa opäť rozohrali hry. Boj samozvaných ,,demokratov“ udržať sa pri moci, čo dokazujú každodennými vyjadreniami na svojich [...]

Trianon forever

25.11.2022

Po stredajšej diskusií v TA3 je isté, že Gyimesi a ani Forró nepatria do parlamentu, a už vôbec nie na slovenskú politickú scénu. Ich vystúpenie v tejto debate je dôkazom toho, akú majú úctu k Slovenskej republike. Žiadnu. V diskusií sa predbiehali, kto z nich je väčším Maďarom. Veď Gyimesi si v minulosti zmenil aj svoje pôvodné slovenské meno Juraj, na maďarský [...]

Policajný prezident alebo politický oponent?

11.11.2022

Včera na tlačovej besede priamo v stanovom mestečku v Kútoch policajný prezident obhajoval tzv. kódex Schengenských hraníc. Bez pochýb, zavedenie Schengenského priestoru je asi najväčšie pozitívum Európskej únie. Čo je však neuveriteľné a najmä podstatné, sú informácie, ktoré sme sa od policajného prezidenta dozvedeli: ,,V súčasnosti v podmienkach Slovenskej republiky [...]

NAKA

NAKA zadržala v rámci akcie Koloseum 11 osôb. Je medzi nimi aj člen polície

09.02.2023 11:10

Akcia bola zameraná na rozloženie zločineckej skupiny páchajúcej drogovú trestnú činnosť.

František Imrecze na súde

Kajúcnik Imrecze dostal podmienku a peňažný trest 202-tisíc eur

09.02.2023 09:34, aktualizované: 10:40

Exprezident Finančnej správy bol obvinený z viacerých trestných činoch v troch konaniach, ktoré vyplynuli z policajnej akcie Mýtnik.

bezdomovec, Liptovský Mikuláš, železničná stanica

Mesto im núka posteľ aj jedlo. Napriek mrazom však mnohí volia fľašu na ulici

09.02.2023 09:00

V Liptovskom Mikuláši nedávno namerali -22,3 stupňa. Ponúkané denné útočisko však napriek tomu ľudia bez domova často odmietajú.

Kim Čong-un

KĽDR na vojenskej prehliadke pravdepodobne ukázala nový typ balistickej rakety

09.02.2023 07:29

Severná Kórea na nočnej vojenskej prehliadke predstavila najnovšiu vojenskú techniku.

Martin Vrabec

O politike otvorene

Štatistiky blogu

Počet článkov: 4
Celková čítanosť: 9431x
Priemerná čítanosť článkov: 2358x

Autor blogu

Kategórie